YAKA Şirketiyle Ortaklaşa Kozlukebir ve Sirkeli’de Kiraz Sempozyumları Başarıyla Gerçekleşti

21 Kasım 2017 Salı Kozlukebir’de ve 29 Kasım 2017 Çarşamba Sirkeli’de, belediye binası salonlarında, Tarım-Hayvancılık Araştırma Enstitüsü ve YAKA şirketinin ortaklaşa organize ettiği kiraz sempozyumları başarıyla gerçekleşti. Kiraz sempozyumuna ilgi oldukça yoğundu ve Kozlukebir’deki ve Sirkeli’deki belediye salonları tamamıyla doldu.

YAKA şirketi adına sahibi Levent Sadık Ahmet konuştu ve şirketin kurulumu, geldiği nokta ve gelecekteki hedefleri hakkında bir sunum gerçekleştirdi.

Tarım-Hayvancılık Araştırma Enstitüsü kurucu üyesi ve kiraz uzmanı ziraat mühendisi Salih Topal sözü aldı ve sunumunda kiraz bahçesi kurulumu hakkında bütün detayları anlattı.

Ardından THAE kurucu üyesi ziraat mühendisi Bülent Salih kiraz bahçesi kurulumu için gereken masrafları, kurulum şekline göre maliyetleri, üretim verimliliklerini ve tütün üretimi ile karşılaştırmaları analiz etti, kiraz üretiminin tütüne ek gelir olabileceğini belirtti ve kiraz üretiminin yıllık bakımı hakkında sunumunu gerçekleştirdi.

Son olarak YAKA şirketi ziraat mühendisi Erol Abdullah, şirketin kiraz üretimine yönelik prosedürlerini, teknik bilgilerini, sertifikasyon işlemlerini ve cins tercihleri üzerine sunum yaptı.

Sempozyumlarda, ilgili üreticilerin yanında Kozlukebir belediye Başkanı, azaları DEB Partisi Başkanı ve Eyalet Başkan Yardımcısı da katıldı. Sunumlar esnasında bütün katılımcılara Enstitünün hazırladığı kiraz yıllık bakım broşürü, sunumların çıktıları ve kiraz bahçesi kurulum maliyetleri ve verim tabloları dağıtıldı.

 

 

foto

  • Paylaş